Czy można prowadzić równocześnie leczenie z pomocą rehabilitanta i Neurowatch®

Metoda Neurowatch® realizuje główne założenie nowoczesnej fizjoterapii neurologicznej tj. ciągłość. Zajęcia z fizjoterapeutą najczęściej odbywają się kilka razy w tygodniu przez godzinę dziennie. Chorzy korzystają też w podobnym wymiarze z terapii zajęciowej. Czyli czas poświęcony kończynie górnej objętej niedowładem to maksymalnie godzina dziennie. Kierunek zmian zachodzących w układzie nerwowym nadawany jest zadaniami, które chory musi rozwiązywać. I najczęściej kończyna górna poza fizjoterapią jest nieużywana. Marzeniem każdego fizjoterapeuty jest przedłużyć swoje oddziaływania poza czas fizjoterapii. I Neurowatch jest właśnie takim rozwiązaniem. W czasie fizjoterapii chory uczy się konkretnych ruchów i sposobów poruszania kończyną a Neurowatch przez cały pozostały czas dba by chory poświęcał uwagę kończynie, poruszał nią, by budował i wzmacniał reprezentację korową kończyny. Dlatego uprawnionym jest sformułowanie, że nie tylko można prowadzić jednocześnie fizjoterapię i terapię z użyciem Neurowatch, ale jest to nawet wskazane.

Ile potrzeba czasu by przywrócić z pomocą Neurowatch® sprawność ręce?

Aktualnie trwają badania, które pozwolą odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Istotą odziaływania Neurowatch jest ciągłość. Przy założeniach że zwiększamy czas ekspozycji kończyny górnej na ćwiczenie dziesięciokrotnie, że chory poświęca tej kończynie czas w sposób ciągły a jednocześnie naturalny, są szanse wielokrotnie skrócić czas zdrowienia, albo w ogóle go umożliwić. Przy założeniach nawet codziennej godzinnej rehabilitacji znaczna część chorych nie odzyskuje sprawności ręki albo mimo jej częściowego odzyskania tej ręki nie używa. Chcemy odwrócić te proporcje. Wstępne badania pokazują, że Neurowatch zwiększa użycie ręki niedowładnej przez chorych i przywraca jej świadome użycie.

Jakie istnieje ryzyko stosowania Neurowatch®?

Według aktualnej wiedzy neurofizjologicznej takie ryzyko nie istnieje. Stymulacja Neurowatch naśladuje naturalne ruchy, nakłania chorego do poświęcania uwagi kończynie, rozpoznawania płynących bodźców i reagowania na nie.

Kiedy będzie udostępniony rynkowo Neurowatch®?

Trwają prace technologiczne uwględniające uzupełnienie urządzenia o funkcjonalności, które zostały wychwycone w czasie badań z prototypami. Produkt powinien być dostępny najóźniej w drugim kwartale 2018 roku.

Czy można zapisać się na rehabilitacje do Bartosza Jędrzejewskiego?

Pomysłodawca Neurowotch jest głównie zaangażowany w prace rozwojowe urządzenia jednak wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu pacjentów i ich rodzin prowadzone są konsultacje fizjoterapeutyczne przez Bartosza Jędrzejewskiego w Warszawie.

Czy będąc rehabilitantem mogę w swojej pracy z pacjentem wykorzystywać Neurowatch®?

Neurowatch jest zgodne z neurofizjologicznym podejściem do rehabilitacji chorego po incydencie neurologicznym. Stymulacja i reakcja pacjenta jest bardzo naturalna i ukierunkowana  na funkcję. W początkowej fazie chorego trzeba nauczyć używania urządzenia i dedykowanej aplikacji. Neurowatch jest nie tylko urządzeniem terapeutycznym ale i diagnostycznym. Fizjoterapeuta dzięki urządzeniu posiadał będzie informację zwrotną o funkcji kończyny górnej chorego i lepiej będzie mógł dostosować terapię.

Kiedy będą prowadzone szkolenia dla rehabilitantów zainteresowanych metodą Neurowatch®?

W drugim kwartale 2018 odbędzie się cykl szkoleń dogłębnie wyjaśniających działanie metody. Twórcy Neurowatch upatrują w fizjoterapeutach główną grupę propagatorów rozwiązania i nieodpłatnie przeprowadzą szkolenie z tej metody. W czasie szkoleń fizjoterapeuci i lekarze będą mogli zapoznać się w z terapeutycznymi i osobistymi korzyściami stosowania rozwiązania.

Ładowanie